Answer:
X and Z
Explanation:
Conduction occurs through direct physical contact. Heat transferred from the pot to the handle, and from the handle to the hand, are both examples of conduction.
Answer:
Thermal Power = 460W
Explanation:
From Stephan-Boltzmann Law Formula;
P = єσT⁴A
Where,
P = Radiation energy
σ = Stefan-Boltzmann Constant
T = absolute temperature in Kelvin
є = Emissivity of the material.
A=Area of the emitting body
Now, σ = 5.67 x 10^(-8)
є = 0.6
Temperature = 30°C and coverting to kelvin = 30 + 273 = 303K
Area ; since we are to consider the sides of the human body as 2m and 0.8m,thus area = 2 x 0.8 = 1.6
Thus thermal power = 0.6 x 5.67 x 10^(-8) x303⁴ x 1.6 = 458. 8W
Normally, we approximate to the nearest 10W. Thus, thermal power is approximately 460W
Answer:
1.99×10^-4coulombs
Explanation:
The charge (Q) across the resistor the directly proportional to the voltage (V) where capacitance of the capacitor(C) is the proportionality constant. Mathematically, Q = CV
If V is the voltage across the resistor, V = IR (according to ohm's law) where I is the current in the resistor and R is the resistance.
We need to calculate the voltage on the resistor first when 0.18A current is passed through it.
V = 0.18 × 185
V = 33.3Volts
The charge Q on the resistor will be;
Q = CV
Were C = 6.00 μF, V = 33.3
Q= 6×10^-6 ×33.3
Q = 0.0001998
Q= 1.99×10^-4Coulombs
The force of friction is 19.1 N
Explanation:
According to Newton's second law, the net force acting on the bag is equal to the product between its mass and its acceleration:

where
is the net force
m is the mass
a is the acceleration
The bag is moving at constant speed, so its acceleration is zero:

Therefore the net force is zero as well:

Here we are interested only in the forces acting along the horizontal direction, therefore the net force is given by:

where
is the horizontal component of the applied force, with
F = 22.5 N

is the force of friction
And solving for
, we find

Learn more about friction:
brainly.com/question/6217246
brainly.com/question/5884009
brainly.com/question/3017271
brainly.com/question/2235246
#LearnwithBrainly
There are huge losses in the transmission, production and usage of electricity and the reduction of these losses in order to save electricity is called as conservation of energy.
As per the statistics, there is loss of nearly 4% while the transmission of electricity. Like wise during production also, lot of electricity get wasted due to the inefficient material used. None of the production material nor the equipment used have 100% efficiency and thus there is always a possibility of energy wastage.
When it is said that the energy is wasted , it simply means that the energy production which should have been 100% as per calculation is not completely derived from the source due to the inefficient conversion process. For example, a turbine while rotating must convert 100 % of the water energy or water falling on it into electrical energy but the turbine is not able to do so as some of the water is lost or its energy is lost before conversion while going through the mechanical process.