Answer:
En toda la población del mundo hay <u>0.0797 moles de células</u>
Explanation:
1.0 mol of cells = 6.022 * 10∧23 cells
X mol of cells = 6.0 * 10∧12 cells
- X is cleared to find out how many moles of cells are in a human body:
- X = 6.0 * 10∧12 cells / 6.022 * 10∧23 cells
- X = 9,963 * 10∧-12 moles of cells per person
In the world there are 8 * 10∧9 people, how many moles in total will there be?
8 * 10∧9 people * 9,963 * 10∧-12 moles of cells per person =
<u>0.0797 moles of molecules in the entire population of the earth.</u>
Answer:
1. Gases can be easily liquefied into very small volumes and stored in liquid form Eg in LPGA cylinders and used in homes.
2. Balloons can be easily filled with air.
The answers would be organisms in water, water, and air.
Diagram is on the picture below.
Answer is: 1).
Sodium chloride is ionic compound and in the water dissociate in sodium cation (positive charge) and chloride anion (negative charge). Water is polar compound, oxagan has negative charge and hydrogen charge. Positive interact witn negative charge and negative with positive charge.