Well maybe you need to redo the question
Answer:
133 pieces of 15cm can be cut from the ribbon.
Step-by-Step Explanation:
Length of ribbon = 20 meters
Length needed to be cut = 15 cm
We will convert meters into centimeters.
1 meter = 100 cm
20 meters = 2000 cm
Number of pieces = 
Number of pieces = 133.33
Rounding off to nearest whole number = 133
Hence,
133 pieces of 15cm can be cut from the ribbon.
Step-by-step explanation:
In ️ BEA and ️ CED
EB=EC ----given
angle ABE= angle DCE --------- given
angle DEB= angle DCE -------vertically opposite angles are equal
Hence, ️ BEA is congruent to ️ CED
Answer:
the seventh grader because the eighth graders got 58 which is more than 50 so the 7th grader would get the pts
Step-by-step explanation:
Answer:
195 cans will be left after 10 days
Sample Answer: I am given a number of cans, which is y, and I need to find the number of days, which is x. To do this, I would substitute 2600 for y, to get 2600 = 235x + 15. Solving for x, I would get x = 11. Thus, it would take 11 days to collect 2600 cans.
Step-by-step explanation:
i did the edge thing