From tables, the speed of sound at 0°C is approximately
V₁ = 331 m/s (in air)
V₃ = 5130 m/s (in iron)
Distance traveled is
d = 100 km = 10⁵ m
Time required to travel in air is
t₁ = d/V₁ = 10⁵/331 = 302.12 s
Time required to travel in iron is
t₂ = d/V₂ = 10⁵/5130 = 19.49 s
The difference in time is
302.12 - 19.49 = 282.63 s
Answer: 283 s (nearest second)
Answer:
A. Create radioactive waste i believe
Explanation:
Answer:
Answered
Explanation:
v= 1 m/s
A= 1 m^2
m= 100 kg
y= 1 mm
μ = ?
ζ= viscosity of SAE 20 crankcase oil of 15° C= 0.3075 N sec/m^2
forces acting on the block are
F_s ← ↓ →F_f
mg
N= mg
F_s= shear force = ζAv/y F_f= friction force = μN
now in x- direction F_s= F_f
ζAv/y = μN
0.3075×1×1×1/1×10^{-3} = μ×100
⇒μ=0.313 (coefficient of sliding friction for the block)
Now, as the velocity is increased shear force also increases and due to this frictional force also increases.
Now, to compensate this frictional force friction coefficient must increase
as v∝μ