This question is a bit ambiguous because all parts of a scientific argument must be supported by valid data. However, among the choices, the closest synonym to "valid data" would be evidence. Evidence is the body of facts or information that support a given idea.
Answer:
0.01154 A
Explanation:
We have given the energy in the magnetic field
Value of inductance L =0.060 H
Energy stored in magnetic field is given by 


So the current flowing through rectangular toroid will be 0.01154 A
not enough information is given to determine the velocity of the object at time to=0.00s
Answer:
r = 71.8⁰
Explanation:
given,
refractive index of the glass 1 = 1.70
refractive index of glass 2 = 1.58
angle of incidence = 62°
angle of refraction =?
using Snell's law


1.7 ×sin 62 ^0 = 1.58× sin r

sin r = 0.95
r = sin⁻¹(0.95)
r = 71.8⁰
angle of refraction =r = 71.8⁰