Answer:
See explanation.
Explanation:
If each runner was holding the pole, the runner in the water side of the pole would probably be behind the other runner. Since running in knee deep is hard and makes you slower, the pole would be slanted.
Answer:
a = 4.72 m/s²
Explanation:
given,
mass of the box (m)= 6 Kg
angle of inclination (θ) = 39°
coefficient of kinetic friction (μ) = 0.19
magnitude of acceleration = ?
box is sliding downward so,
F - f = m a
f is the friction force
m g sinθ - μ N = ma
m g sinθ - μ m g cos θ = ma
a = g sinθ - μ g cos θ
a = 9.8 x sin 39° - 0.19 x 9.8 x cos 39°
a = 4.72 m/s²
the magnitude of acceleration of the box down the slope is a = 4.72 m/s²
I think it might be heat energy. light transforms into heat energy
Answer:
F = 316.22 N
Explanation:
Given that,
The wind blows a jay bird south with a force of 300 Newtons.
The jay bird flies north, against the wind, with a force of 100 newtons.
Both the forces are acting perpendicular to each other. The net force is given by the resultant of forces as follows :

Hence, the net force on the jay bird is 316.22 N.
Complete Question
The complete question is shown on the first and second uploaded image
Answer:
The power created is 
Explanation:
From the question we are told that
The that the average power is mathematically represented as

Where W is is the Workdone which is mathematically represented as

Where F is the applies force and s is the displacement due to the force
So

Now this displacement can be represented mathematically as

Where
is the average velocity and
is the time taken
So

=> 