Answer:
The partial pressure of argon in the jar is 0.944 kilopascal.
Explanation:
Step 1: Data given
Volume of the jar of air = 25.0 L
Number of moles argon = 0.0104 moles
Temperature = 273 K
Step 2: Calculate the pressure of argon with the ideal gas law
p*V = nRT
p = (nRT)/V
⇒ with n = the number of moles of argon = 0.0104 moles
⇒ with R = the gas constant = 0.0821 L*atm/mol*K
⇒ with T = the temperature = 273 K
⇒ with V = the volume of the jar = 25.0 L
p = (0.0104 * 0.0821 * 273)/25.0
p = 0.00932 atm
1 atm =101.3 kPa
0.00932 atm = 101.3 * 0.00932 = 0.944 kPa
The partial pressure of argon in the jar is 0.944 kilopascal.
18.4 * 10^9 lbs = (18.4 * 10^9)/2000 tons
Cost = ((18.4 * 10^9)/2000 ) * 318
Cost = $ 2925600000
Answer:
Explanation:
<u>1) Data:</u>
a) n = 2 moles
b) T = 373 K
c) V = 2.5 liter
d) P = ?
<u>2) Chemical principles and formula</u>
You need to calculate the pressure of the propane gas in the mixture before reacting. So, you can apply the partial pressure principle which states that each gas exerts a pressure as if it occupies the entire volume.
Thus, you just have to use the ideal gas equation: PV = nRT
<u>3) Solution:</u>
P = 2 mol × 0.08206 atm-liter /K-mol × 373K / 2.5 liter = 24.5 atm
Since the number of moles are reported with one significant figure, you must round your answer to one significant figure, and that is 20 atm (20 is closer to 24.5 than to 30).
Answer:
a
Explanation:
the others are rude, and rather support this, while a helps to support the ending of white privlige