Density is the characteristic property of a substance. It is the measure of mass of the substance
divided by its volume (density= mass/volume). Manipulate the given formula to
come up with the formula for the volume. Therefore, volume is equals to mass of
a substance divided by its density (Vol= mass/density). Given 12.6 g/ml as density
and 7.65 g mass, volume is equals to 0.60714 ml, since 1 ml = 1cm^3, volume is
equals to 0.60714 cm^3 then extract the cube root of the volume to get the
length of the cube in cm which is equal to 0.84677 cm.
Answer:
acceleration = 2.4525 m/s²
Explanation:
Data: Let m1 = 3.0 Kg, m2 = 5.0 Kg, g = 9.81 m/s²
Tension in the rope = T
Sol: m2 > m1
i) for downward motion of m2:
m2 a = m2 g - T
5 a = 5 × 9.81 m/s² - T
⇒ T = 49.05 m/s² - 5 a Eqn (a)
ii) for upward motion of m1
m a = T - m1 g
3 a = T - 3 × 9.8 m/s²
⇒ T = 3 a + 29.43 m/s² Eqn (b)
Equating Eqn (a) and(b)
49.05 m/s² - 5 a = T = 3 a + 29.43 m/s²
49.05 m/s² - 29.43 m/s² = 3 a + 5 a
19.62 m/s² = 8 a
⇒ a = 2.4525 m/s²
Answer:
v_f = 17.4 m / s
Explanation:
For this exercise we can use conservation of energy
starting point. On the hill when running out of gas
Em₀ = K + U = ½ m v₀² + m g y₁
final point. Arriving at the gas station
Em_f = K + U = ½ m v_f ² + m g y₂
energy is conserved
Em₀ = Em_f
½ m v₀ ² + m g y₁ = ½ m v_f ² + m g y₂
v_f ² = v₀² + 2g (y₁ -y₂)
we calculate
v_f ² = 20² + 2 9.8 (10 -15)
v_f = √302
v_f = 17.4 m / s