Answer:
(1) 0.10 (2) 17.8 g
Explanation:
Since the reaction ratio is 1:1 what we need is to convert the given masses to moles and you will have the answer:
MW anthracene = 178.23 g/mol
MW maleic anhydride = 98.06 g/mol
a) mass anthracene = 178 mg x 1 g/ 1000 mg = 0.178 g anthracene
Moles anthracene = 0.178 g anthracene/ 178.23 g/mol
= 0.001 mol anthracene
0.001 mol anthracene x 1 mol maleic acid/mol anthracene
= 0.001 mol maleic anhydride
mass maleic anhydride = 0.001 mol x 98.06 g/mol = 0.10 g
b) moles maleic anhydride = 9.8 g/ 98.06 g/mol = 0.099 moles
0.099 moles maleic anhydride x 1 mol anthracene/mol maleic anhydride =
0.099 mol anthracene
g anthracene = 0.10mol x 178 g/mol = 17.8 g
0.355M x 0.0282L= 0.01 moles of H2SO4. Remember sulphuric acid is diprotic so it will release 2 from each molecule.
<span>So moles of protons = 0.01 x 2 = 0.02 moles of H+ </span>
<span>For neutralization: moles H+ = moles OH- </span>
<span>Therefore moles of NaOH = 0.02 </span>
<span>conc = moles / volume </span>
<span>Conc NaOH = 0.02 / 0.025L = 0.8M </span>
Answer:
Explanation:
Given that:
the temperature
= 250 °C= ( 250+ 273.15 ) K = 523.15 K
Pressure = 1800 kPa
a)
The truncated viral equation is expressed as:

where; B = -
C = -5800 
R = 8.314 × 10³ cm³ kPa. K⁻¹.mol⁻¹
Plugging all our values; we have


Multiplying through with V² ; we have


V = 2250.06 cm³ mol⁻¹
Z = 
Z = 
Z = 0.931
b) The truncated virial equation [Eq. (3.36)], with a value of B from the generalized Pitzer correlation [Eqs. (3.58)–(3.62)].
The generalized Pitzer correlation is :












The compressibility is calculated as:


Z = 0.9386


V = 2268.01 cm³ mol⁻¹
c) From the steam tables (App. E).
At 
V = 0.1249 m³/ kg
M (molecular weight) = 18.015 gm/mol
V = 0.1249 × 10³ × 18.015
V = 2250.07 cm³/mol⁻¹
R = 729.77 J/kg.K
Z = 
Z = 
Z = 0.588
In this instance we can use the ideal gas law equation to find the number of moles of gas inside the refrigerator
PV = nRT
where
P - pressure - 101 000 Pa
V - volume - 0.600 m³
n - number of moles
R - universal gas constant - 8.314 J/mol.K
T - temperature - 282 K
substituting these values in the equation
101 000 Pa x 0.600 m³ = n x 8.314 J/mol.K x 282 K
n = 25.8 mol
there are 25.8 mol of the gas
to find the mass of gas
mass of gas = number of moles x molar mass of gas
mass = 25.8 mol x 29 g/mol = 748.2 g
mass of gas present is 748.2 g
Answer:- 
Solution:- It is a volume unit conversion problem where we are asked to convert the volume from
to microliters.
We know that:
= 1 mL

and, 
Let's use these conversions factors for the desired conversion using dimensional as:

= 
So, the answer is
.