Answer:
0.00325 moles/liter/second
Explanation:
The tangent line has a slope of (y2 -y1)/(x2 -x1) = (0.35-0.48)/(40-0) = -0.00325.
The rate of the reaction is about 0.00325 moles/liter/second.
_____
This is the rate of decrease of the concentration of A.
Answer:
0.22m/s
Explanation:
The total momentum of the System is conserved. Total momentum of the system before the collision is equal to the total momentum of the system after collision. The total momentum is the sum of individual momentum of all the objects in that system.
momentum of an object = mass* velocity
Total Momentum before collision = 0.2*0.3 + 0.1*0.1= 0.07 kg⋅m/s;
Total momentum after collision = 0.1*0.26 + 0.2*x = 0.07;
Solve for x.
Answer:
5.22 x 10^5 V
Explanation:
guessed on castle learning and got it right