Answer:
umm.. B. a base that generates a lot of hydroxide ions in water.
Answer:
The concentration of sodium chloride in an aqueous solution that is 2.23 M and that has a density of 1.01 g/mL is 12.90% by mass
Explanation:
2.23 M aqueous solution of NaCl means there are 2.23 moles of NaCl in 1000 mL of solution.
We know that density is equal to ratio of mass to volume.
Here density of solution is 1.01 g/mL.
So mass of 1000 mL solution = (
) g = 1010 g
molar mass of NaCl = 58.44 g/mol
So mass of 2.23 moles of NaCl = (
) g = 130.3 g
% by mass is ratio of mass of solute to mass of solution and then multiplied by 100.
Here solute is NaCl.
So % by mass of 2.23 M aqueous solution of NaCl =
% = 12.90%
Answer:
At equal concentration of HBCG and BCG^-, the colour is green. This colour first appears at pH = 3.8
Explanation:
HBCG is an indicator that is prepared by dissolving the solid in ethanol.
Since
Ka=[BCG−][H3O+][HBCG]When [BCG-] = [HBCG], then Ka = [H3O+].
If pH = 3.8
Ka= [H3O+] = -antilog pH = -antilog (3.8)
Ka= 1.58 ×10^-4
Answer:

Explanation:
-An endothermic reaction is a chemical reaction that gains or absorbs heat from its surrounding in the form of heat.
-During the reaction, the temperature of the surrounding reduces.
-From the reactions given:

is the only endothermic reaction.

When oil and water are stirred together, water molecules will attract each other electrically, but they will not attract oil molecules, causing separation.
- Water is a polar molecule while oil is a non-polar molecule. Water can only dissolve polar molecules and hence, oil is insoluble in water.
- When water comes in contact with oil, water molecules attract each other, while the oil molecules stick together, hence, forming two separate layers of water and oil. The oil layer floats on the water layer.
- Therefore, when oil and water are stirred together, water molecules will attract each other electrically, but they will not attract oil molecules, causing separation.
Learn more: brainly.com/question/7484286?referrer=searchResults