Molar mass CaCl₂ = 111.0 g/mol
number of moles:
n = mass of solute / molar mass
n = 85.3 / 111.0
n = 0.7684 moles of CaCl₂
M = n / V
0.788 M = <span>0.7684 / V
</span>
V = 0.7684 / 0.788
V = 0.97512 L
hope this helps!
Using charles law
v1/t1=v2/t2
v1=49ml
v2=74
t1=7+273=280k
t2=?
49/280=74/t2
0.175=74/t2 cross multiply
0.175t2=74
t2=74/0.175
t2=422k or 149celcius
Molarity = number of mole of substance(n) / volume of solution (V).
n(CaCl2) = mass (CaCl2)/M(CaCl2)
M(CaCl2) = 40+2*35.5 = 111 g/mol
n(CaCl2) =39.5 g CaCl2*1 mol/111g
0.250 M = 39.5 g CaCl2*1 mol/111g*volume of solution (V).
volume of solution (V) = 39.5 g CaCl2*1 mol/(0.250 M*111g) = 1.42 L
94.20 g/3.16722 mL = 29.74 g/mL
The ratio of mass to volume is equal to the substance's density. Thus, 29.74 g/mL is the density of whatever substance it may be. Density does not change for incompressible matter like solid and some liquids. Although, it may be temperature dependent.
Answer:
Zero
Explanation:
FrBr is an ionic compound
.
Fr is in Group 1. Br is in Group 17.
The charges on the ions are +1 and -1, respectively.
The compound consists of Fr⁺Br⁻ ions.
However, there are equal numbers of + and - charges, so
The overall charge of the compound is zero.