<u>Part a)</u> if a page is reduced to 80%, what percent enlargement is needed to return it to its original size?
Let
x---------> the percent enlargement
we know that
the original size is the 100%
so
x*80%=100%
x=(100%/80%)
x=1.25--------> 1.25=(125/100)=125%
therefore
<u>the answer Part a) is</u>
the percent enlargement is 125%
<u>Part b)</u> Estimate the number of times in succession that a page must be copied to make the final copy less than 15% of the size of the original
we know that
A photocopy machine can reduce copies to 80% of their original size
so
Copy N 1
0.80*100%=80%
Copy N 2
0.80*80%=64%
Copy N 3
0.80*64%=51.2%
Copy N 4
0.80*51.2%=40.96%
Copy N 5
0.80*40.96%=32.77%
Copy N 6
0.80*32.77%=26.21%
Copy N 7
0.80*26.21%=20.97%
Copy N 8
0.80*20.97%=16.78%
Copy N 9
0.80*16.78%=13.42%-------------> 13.42% < 15%
therefore
<u>the answer Part b) is</u>
the number of times in succession is 9
1 ten 16 ones=1*10+16*1=10+16=26
Hope this helps!
Answer:
<h3>A. C. E. F.</h3><h3>That is, 2, 3, 5 and 6.</h3>
Step-by-step explanation:
In geometry, <em>exterior angles are any angle place between any side of a shape and a line extended from the next side</em>, as the figure shows.
As you can see, angle 2 and 3 are formed by a side of the triangle and an extended line from the next side. Similarly, angles 5 and 6 are formed the same way. Therefore, those four are exterior angles.
So here you are trying to find out what times .30 (30%) subtracted the original price will give you 18.75. Because it is 30% discount you want to use 70% (.7) so that you can find the price before not the price after.
so .7(x) = 18.75
Which you then divide and then get 26.79 dollars.
Standard deviations of the four activities of the critical path are 1,2,4,2.
Standard deviation of this critical path = Sum of square root of variance of this corresponding critical path
Standard deviation of critical path 



Now we need to find the probability that the project will completed in 38 weeks given that its expected completion time is 40 weeks.
That is, we need to find P(X<38) :


Probability 
Thus the probability that the project will be completed in 38 weeks is 0.34.