Answer:
f3 = 102 Hz
Explanation:
To find the frequency of the sound produced by the pipe you use the following formula:

n: number of the harmonic = 3
vs: speed of sound = 340 m/s
L: length of the pipe = 2.5 m
You replace the values of n, L and vs in order to calculate the frequency:

hence, the frequency of the third overtone is 102 Hz
I think it might be heat energy. light transforms into heat energy
Answer:
53
Explanation:
Because there are 1609.34 meters in a mile. 1609.34÷30=53.64 but because you put one at the beginning of the mile it will stay 53 and not round up to 54
<em>Iron, and to a lesser degree, steel, can only become magnetised by passing an electrical current through it (an electromagnet). So a steel ship does not become magnetised in the accepted sense during construction. </em>
<span><em>However, any large mass of iron will affect the accuracy of a magnetic compass, causing it to deviate wildly from magnetic North. This problem was encountered when iron ships were first constructed in the mid-19 Century. It was overcome by mounting the compass in a 'binnacle', a housing containing two large soft iron balls either side of the compass itself, which counteracted the effect of the hull and balanced the compass so that it read correctly</em></span>
Answer: 51841.5 Watts
Explanation: Using the kinematic equation for the final velocity for a constant acceleration we have:
Vf=Vi+a*t
replacing the values the results is
a=(Vf-Vi)/t= (30.55 m/s-19.44 m/s)/5s= 2.22 m/s^2
Remenber that to convert the speed in Km/h to m/s we have to multiplier by the factor 0.277.
Finally to calculate the increment of power get the final velocity we have to use Neton second law to determine the Force applied to the car.
F=m* a=2100 Kg* 2.22 m/s^2= 4666.2 N
Then increment power to accelerate is given by:
ΔPower= Force* Δ velocity= 4666.2 N* 11,11 m/s= 51841.5 Watts