Answer:
Explanation:
Acceleration is the time rate of change of velocity.
Acceleration and velocity are vectors
If east and north are the positive directions, the east moving vector is reduced to zero and the north moving vector increases from zero to 4 m/s.
There are 3 hours or 10800 seconds between 10 AM and 1 PM
a1 = √((-4)² + 4²) / 10800 = (√32) / 10800 m/s² ≈ 4.2 x 10⁻⁴ m/s²
There are 14400 seconds between 10 AM and 2 PM
The velocity changes are still the same
a2 = √((-4)² + 4²) / 10800 = (√32) / 14400 m/s² ≈ 3.9 x 10⁻⁴ m/s²
W=ΔKE , W=-5000j
KEinitial=(1/2)mv² , KEfinal=0j
ΔKE=-(1/2)mv²
-5000=-(1/2)(100kg)v²
v=10 m/s
The answer
2y + 14 = 17
The 17 is to the right of the = sign
It is also the answer
Answer:
The formula to calculate velocity in this case:
v = v0 + at
=> a = (v - v0)/t
= (50 - 0)/4
= 50/4 = 12.5 (m/s2)
Hope this helps!
:)