Assuming that this gas is in ideal state, we can use the relation that for every 1 mol of an ideal gas it would have a volume of 22.4 L. But before using this, relation we need to convert the number of grams of H2 into moles by using the molar mass of 2.02 g/mol.
moles H2 = 0.00922 g ( 1 mol / 2.02 g ) = 0.005 mol H2
Volume H2 at STP = 0.005 mol H2 ( 22.4 L / 1 mol ) = 0.102 L of H2
Answer:
Explanation:
From the data it appears that A is the middle point between two charges.
First of all we shall calculate the field at point A .
Field due to charge -Q ( 6e⁻ ) at A
= 9 x 10⁹ x 6 x 1.6 x 10⁻¹⁹ / (2.5)² x 10⁻⁴
= 13.82 x 10⁻⁶ N/C
Its direction will be towards Q⁻
Same field will be produced by Q⁺ charge . The direction will be away
from Q⁺ towards Q⁻ .
We shall add the field to get the resultant field .
= 2 x 13.82 x 10⁻⁶
= 27.64 x 10⁻⁶ N/C
Force on electron put at A
= charge x field
= 1.6 x 10⁻¹⁹ x 27.64 x 10⁻⁶
= 44.22 x 10⁻²⁵ N
<span>The answer is mirrors. Mirrors are made by applying a metal thin layer on the back surface of a transparent substrat, typically glass. The metal layer in the antiquity was bronze, mercury and later silver whose luster gave the reflective property to the mirror.</span>
A. a child gently swinging on a swing at small angles all the time
Answer:
The first fact to understand which carries the most weight is we share this small world. We all have such similar characteristics that if you listed them all in one column and then list traits that make each person an absolute individual, one of the lists would be liken to an encyclopedia where as the other more akin to a doodle on a napkin in comparison. Now to the question.
Explanation:
We all know inherently the rules, so to say. yes its acceptable to do as people do normally. to go outside those bounds on purpose to be a nuisance intentionally is not. like 3am loud pounding music or downright disrespect is not acceptable. because when its done that way, since we all know the unspoken rules, its is being done on purpose to annoy.