Density of a substance is defined as the mass of the substance divided by the volume.
Density of the substance= 0.242 g cm⁻³
volume of the substance= 2.50 in³
As, 1 in³= 16.39 cm³
So, 2.50 in³= 16.39× 2.50 cm³=40.97 cm³
As ,
Mass=volume ×Density
Mass=40.97 × 0.242
Mass=9.916 g.
In a crystal of calcium chloride the chlorine atoms is two times more than calcium atoms.
To determine the pOH assuming water is the universal solvent take the value of 10 ^ -14 and then divide it by the hydronium concentration and then take the negative logarithm of the final answer that is the solution to the hydroxide ion concentration in the solution.
Answer:
1.6 L is the volume of NaOH that has reacted
Explanation:
The balanced reaction is:
H₂SO₄ + 2NaOH → Na₂SO₄ + 2H₂O
This is a neutralization reaction between a strong acid and a strong base. The products are the correspond salt and water.
We propose this rule of three:
1 mol of sulfuric acid needs 2 mol of NaOH to react to react
Then, 2.4 moles of H₂SO₄ will react with (2.4 . 2) / 1 = 4.8 moles of NaOH
As molarity is 3M, we can determine the volume of our solution
Molarity (M) = mol / volume(L) → Volume(L) = mol / Molarity
Volume(L) = 4.8 mol / 3 M = 1.6 L
Answer:
391.462 g
Explanation:
First, let's calculate the total mass of the solution by the definition of density (d)
d = m/V, where <em>m</em> is the mass in gram and <em>V</em> the volume in mL. So for the given solution
1.285 = m/800
m = 1028 g
The mass of sulfuric acid will be:
0.3808x1028 = 391.462 g