Answer:
The answer to your question is:
Explanation:
Data
Duane Albert
d = 5 m ; v = 3 m/s v = 4.2 m/s
a) b)
Duane's Albert's
d = 5 + (3)t d = 4.2t
d = 5 + 3t
c) 5 + 3t = 4.2t
4.2t - 3t = 5
1.2t = 5
t = 4.17 s
d)
Duane's
d= 5 + 3(4.17)
d = 17.51 m
Alberts
d = 4.2(4.17)
d = 17.51 m
I could be wrong, but I'm pretty sure it's 144kg.
Answer
given,
Mass of Kara's car = 1300 Kg
moving with speed = 11 m/s
time taken to stop = 0.14 s
final velocity = 0 m/s
distance between Lisa ford and Kara's car = 30 m
a) change in momentum of Kara's car
Δ P = m Δ v


Δ P = - 1.43 x 10⁴ kg.m/s
b) impulse is equal to change in momentum of the car
I = - 1.43 x 10⁴ kg.m/s
c) magnitude of force experienced by Kara
I = F x t
I is impulse acting on the car
t is time
- 1.43 x 10⁴= F x 0.14
F = -1.021 x 10⁵ N
negative sign represents the direction of force
<span>It is quite straightforward to convert an uncertainty to a percent uncertainty. We can divide the amount of uncertainty by the original amount and then multiply by 100%.
(2 m / 20,000,000 m) X 100% = 0.00001%
The percent uncertainty is 0.00001%.
The percent accuracy is the 100% - percent uncertainty.
The percent accuracy = 100% - 0.00001% = 99.99999%
The percent accuracy is 99.99999%.</span>
Starting from the angular velocity, we can calculate the tangential velocity of the stone:

Then we can calculate the angular momentum of the stone about the center of the circle, given by

where
m is the stone mass
v its tangential velocity
r is the radius of the circle, that corresponds to the length of the string.
Substituting the data of the problem, we find