Answer:
25.82 m/s
Explanation:
We are given;
Force exerted by baseball player; F = 100 N
Distance covered by ball; d = 0.5 m
Mass of ball; m = 0.15 kg
Now, to get the velocity at which the ball leaves his hand, we will equate the work done to the kinetic energy.
We should note that work done is a measure of the energy exerted by the baseball player.
Thus;
F × d = ½mv²
100 × 0.5 = ½ × 0.15 × v²
v² = (2 × 100 × 0.5)/0.15
v² = 666.67
v = √666.67
v = 25.82 m/s
Answer:
When a an object is been rotated its resistance capacity to that rotational force is know as rotational inertia and this mathematically given as

Where m is the mass
r is the rotation radius
For the spinning of the lamp as a baton to work the location of the center of mass of the floor lamp needs to be located
This is more likely to be located closer to base of the lamp as compared to the top, so success of spinning a floor lamp like a baton is highly likely if the lamp is grabbed closer to the base because that is where the position of its center of mass is likely to be.
Explanation:
Answer:
The water will flow at a speed of 3,884 m/s
Explanation:
Torricelli's equation
v = 
*v = liquid velocity at the exit of the hole
g = gravity acceleration
h = distance from the surface of the liquid to the center of the hole.
v =
= 3,884 m/s
First, we have to calculate the normal forces on different surfaces.The normal force on the 4.00 kg, N1 = (4)(9.8) = 39.2 N. The normal force on the 10.0 kg, N2 = (14)(9.8) = 137.2 N. Looking at the 10.0 kg block, the static forces that counteract the pulling force equals the sum of the friction from the two surfaces. Fc = N1 * 0.80 + N2 * 0.80 = 141.12 N. Since the counter force is less than the pulling force, the blocks start to move and hence, kinetic frictions are considered.
Therefore, f1 = uk * N1 = (0.60)(39.2) = 23.52 N.
Density is mass divides by volume, so
89.6g / 10cm^3 =8.96g /cm^3
*cm^3 is a standard unit of volume*