Answer:
18,354 - 4,672= 13,682
Step-by-step explanation:
I'm not sure what you meant but above is the answer of what I think you were asking.
Try this option (see the attachment). Make design according own requirements.
Note, that the description and details are under green line.
Answer: 0.030921
Answer:
48.45327
Step-by-step explanation:
12.8 x 3.785 = 48.454327
The answer is 10 cm
Imagine cement cover as a rectangle which volume is 660,000,000 cm3. So this rectangle has width (w = 60m), length (l = 110m), and height (h = ?). The height of the rectangle is actually a thickness of the cement layer. So, we will use the formula for the volume (V) of the rectangle to calculate the thickness:
V = w · l · h
It is given:
V = 660,000,000 cm³
w = 60 m = 60 · 100 cm = 6,000 cm
l = 110 m = 110 · 100 cm = 11,000 cm
h = ?
Using the formula: V = w · l · h
660,000,000 = 6,000 · 11,000 · h
660,000,000 = 66,000,000 · h
⇒ h = 660,000,000 ÷ 66,000,000 = 10 cm
Answer:
Therefore, the probability is P=0.000064.
Step-by-step explanation:
We know that a pressure control apparatus contains 3 electronic tubes. The apparatus will not work unless all tubes are operative. If the probability of failure of each tube during some interval of time is 0.04.
We calculate the probability of failure of the apparatus.
We get:

Therefore, the probability is P=0.000064.