Answer:
Akash
Explanation:
it could be a magnet with the same poles facing eachoher
1.04gK*1molK/39.01g K= 0.0267 mol K
0.70gCr*1mol/52.0g Cr = <span>0.0135 mol Cr
0.86 gO* 1 mol/16.0 g O = 0.0538 mol O
</span>0.0267 mol K/0.0135 = 2 mol K
0.0135 mol Cr /0.0135= 1 mol Cr
0.0538 mol O/0.035= 4 mol Cr
K2CrO4
Answer: 178.9 g
Explanation:
Density = 
find volume of the cube: (5.80 cm) (5.80 cm) (5.80cm) = 195.112 cm³
1.0 cm³ = 1.0 mL
so 195.112 cm³ = 195.112 mL
plug value into density equation:
0.917 g/mL = (mass) / (195.112 mL)
and solve for mass!
H will definitely be positive because a bond is always more stable than no bond surely if it is a sigma bond.
For G you can't really know because you don't know how much energy is provided by the bond and if it outways the loss in disorder.
The reaction will become more spontaneous with a lower temperature because H tells you the reaction is exotherm
Answer:

Explanation:
1. Calculate the moles of Sr(NO₃)₂

2. Calculate the mass of SrNO₃)₂
