Answer:
From the following enthalpy of reaction data and data in Appendix C, calculate ΔH∘f for CaC2(s): CaC2(s)+2H2O(l)→Ca(OH)2(s)+C2H2(g)ΔH∘=−127.2kJ
ΔHf°(C2H2) = 227.4 kJ/mol
ΔHf°(H2O) = -285.8 kJ/mol and
ΔHf°(Ca(OH)2) = -985.2 kJ/mol
(Ans)
ΔHf° of CaC2 = -59.0 kJ/mol
Explanation:
CaC2(s) + 2 H2O(l) → Ca(OH)2(s) + C2H2 (g) = −127.2kJ
ΔHrxn = −127.2kJ
ΔHrxn = ΔHf°(C2H2) + ΔHf°(Ca(OH)2) - ΔHf°(CaC2)- 2ΔHf°(H2O);
ΔHf°(CaC2) = ΔHf°(C2H2) + ΔHf°(Ca(OH)2) - 2ΔHf°(H2O) – ΔHrxn
Where
ΔHf°(C2H2) = 227.4 kJ/mol
ΔHf°(H2O) = -285.8 kJ/mol and
ΔHf°(Ca(OH)2) = -985.2 kJ/mol
ΔHf°(CaC2) =227.4 - 985.2 + 2x285.8 + 127.2 = -59.0 kJ/mol
ΔHf°(CaC2) = -59.0 kJ/mol
Your answer would be a change in odor! Hope this helps! ;D
The solution for this problem would be:
We are looking for the grams of magnesium that would have
been used in the reaction if one gram of silver were created. The computation
would be:
1 g Ag (1 mol Mg) (24.31 g/mol) / (2mol Ag)(107.87g/mol) =
0.1127 grams of Magnesium
102 grams.
Equation:
Quantify of heat = mass x specific heat x difference in temperature
We have: quantity of heat : 2300J
specific heat: .449 J/g
difference in t: 80 - 30 = 50
Solve for mass: 2300 = mass x 0.449 x 50
mass = 102.449
2 sig-figs --> 102 grams
N=3.5 mol
c=3.5 mol/L
n=cv
v=n/c
v=3.5/3.5=1.0 L
A) 1.0 liter of solution