Answer:
Given that
V= 0.06 m³
Cv= 2.5 R= 5/2 R
T₁=500 K
P₁=1 bar
Heat addition = 15000 J
We know that heat addition at constant volume process ( rigid vessel ) given as
Q = n Cv ΔT
We know that
P V = n R T
n=PV/RT
n= (100 x 0.06)(500 x 8.314)
n=1.443 mol
So
Q = n Cv ΔT
15000 = 1.433 x 2.5 x 8.314 ( T₂-500)
T₂=1000.12 K
We know that at constant volume process
P₂/P₁=T₂/T₁
P₂/1 = 1000.21/500
P₂= 2 bar
Entropy change given as

Cp-Cv= R
Cp=7/2 R
Now by putting the values


a)ΔS= 20.79 J/K
b)
If the process is adiabatic it means that heat transfer is zero.
So
ΔS= 20.79 J/K
We know that

Process is adiabatic




Answer:
The answer is not correct.
Explanation:
Stu's answer is not correct, the equation to use is known as the law of ohm. In which the voltage is defined as the product of the current by the resistance, then we will see this equation.
![V = I*R\\where:\\I = current [amp]\\R = resistance [ohm]\\V = voltage [volts]\\](https://tex.z-dn.net/?f=V%20%3D%20I%2AR%5C%5Cwhere%3A%5C%5CI%20%3D%20current%20%5Bamp%5D%5C%5CR%20%3D%20resistance%20%5Bohm%5D%5C%5CV%20%3D%20voltage%20%5Bvolts%5D%5C%5C)
In order to find resistance, this term is found multiplying the current on the right side of the equation, therefore the current will be divided on the left side of the equation.
![R=\frac{V}{I} \\replacing:\\R=\frac{4}{0.5} \\R=8[ohms]](https://tex.z-dn.net/?f=R%3D%5Cfrac%7BV%7D%7BI%7D%20%5C%5Creplacing%3A%5C%5CR%3D%5Cfrac%7B4%7D%7B0.5%7D%20%5C%5CR%3D8%5Bohms%5D)
That is the reason that the result found by Stu is not correct.
Answer:
1340.2MW
Explanation:
Hi!
To solve this problem follow the steps below!
1 finds the maximum maximum power, using the hydraulic power equation which is the product of the flow rate by height by the specific weight of fluid
W=αhQ
α=specific weight for water =9.81KN/m^3
h=height=220m
Q=flow=690m^3/s
W=(690)(220)(9.81)=1489158Kw=1489.16MW
2. Taking into account that the generator has a 90% efficiency, Find the real power by multiplying the ideal power by the efficiency of the electric generator
Wr=(0.9)(1489.16MW)=1340.2MW
the maximum possible electric power output is 1340.2MW
<h2>Answer:</h2>
The refractive index is 1.66
<h2>Explanation:</h2>
The speed of light in a transparent medium is 0.6 times that of its speed in vacuum
.
Refractive index of medium = speed of light in vacuum / speed of light in medium
So
RI = 1/0.6 = 5/3 or 1.66
The answer should be:
<span>To prevent collisions and violations at intersections that have traffic signals, use the d</span>elayed acceleration technique<span> to ensure the intersection is clear before you enter it.
Delayed acceleration technique refers to w</span><span>aiting to go through an intersection until you have a chance to scan for other vehicles.</span>