Answer: 0.98m
Explanation:
P = -74 mm Hg = 9605 Pa = 9709N/m^2
= 9605 kg m/s^2/m^2
density of water: rho = 1 g/cc = 1 (10^-3 kg)/(10^-2 m)^-3 = 1000 kg/m^3
Pressure equation: P = rho g h
h = P/(rho g)
h = (9605 kg/m/s^2) / (1000 kg/m^3) / (9.8 m/s^2)
h = 0.98 m
0.98m is the maximum depth he could have been.
To solve this problem it is necessary to apply the concepts related to the Force from Hooke's law, the force since Newton's second law and the potential elastic energy.
Since the forces are balanced the Spring force is equal to the force of the weight that is


Where,
k = Spring constant
x = Displacement
m = Mass
g = Gravitational Acceleration
Re-arrange to find the spring constant



Just before launch the compression is 40cm, then from Potential Elastic Energy definition



Therefore the energy stored in the spring is 63.72J
Answer:
Temperature decreases because the number of collision of the molecules decreases as they escape or evaporate. Molecules are in constant motion. Increase in temperature leads to increase in average kinetic energy of the molecules.
Answer:
Rate of change of water will be -6 gallon/minute
Explanation:
We have given water in the tank as the function of time as

We have to find the rate of change of water in the tank at t = 3 minute
For rate of change we have to differentiate both side
So 
At t = 3 minute

Answer:
See the explanation below
Explanation:
To better understand this problem, a cylinder sketch is attached before and after the cut, we see that after the cut, the shape of this resembles that of a right triangle.
We can find, the centroid in the xy plane, knowing that the centroid for a triangle is located a third of its base.
In the z axis there is no displacement of the centroid.