C6H6 + 02 forms CO2 + H20
Complete with factors to stabilize
C6H6 + 15/2 O2 forms 6 CO2 + 3 H2O
You take away only the info you need
C6H6 15/2 O2
1 mol 15/2 or 7,5 mol
15/2 or 7,5 mol of O2 are required.
;)
The two substances have different densities. Density can be affected by the temperature of a substance. Since they have to same volume but weigh differently, they have different densities. Remember, density = mass/volume
Answer: 0.548J/g°C
Explanation:
Q = s × m × DeltaT
Q = Heat (J)
S = Specific Heat Capacity
M = mass (g)
DeltaT = Change in temperature (°C)
0.158Kg x 1000 = 158g
2.510J = s x 158g x (61°C-32°C)
2.510J/(158g x 29°C) = s
S = 0.54779.... J/g°C
S = 0.548 J/g°C
The salt water is a mixture because the salt and the water can be separated from each other. The dissolution of salt inside water is a physical change. At the same time, the salt water is an electrolyte, because it conducts electricity. The electricity that was pass through the water led to the decomposition of the water; those bubbles that form inside the water represent oxygen gas which is a product of decomposition of water, therefore the electricity that was passed through the salt water has caused chemical change to occur inside the salt water.<span />
<span> rate 3/1= square root of 32/x
square both sides
9/1=32x
x = 32/9
= 3.6
Must be He
molar mass =4
</span>