Answer:
Explanation:
The acceleration of an object down a slope (neglecting friction, µ = 0) is:
a = g × sin θ
Where,
g is the acceleration due to gravity and θ is the angle of the slope.
a = (9.8 × sin (21.5º)
= 3.592 m/s²
Using equations of motion,
S = ut + 1/2at²
Since, u = 0,
S = 1/2at²
347 = 1/2 × (3.592)t²
t² = 193.21
= sqrt(193.21)
= 13.9 s.
Explanation:
Given that,
Initial speed of the electron, 
Distance, s = 5 cm = 0.05 cm
Acceleration of the electron,
(a) Let v is the electron's velocity when it emerges from this region. It can be calculated as :


v = 871779.788 m/s
or

(b) Let t is the time for which the electron take to cross the region. It can be calculated as:



Hence, this is the required solution.
Answer:

Explanation:
Force on a current carrying rod due to magnetic field is given as

here we know that
current in the rod


now magnetic force is balanced by the weight of the rod
so we will have



Answer:
Explanation:
Constant pressure molar heat capacity Cp = 29.125 J /K.mol
If Cv be constant volume molar heat capacity
Cp - Cv = R
Cv = Cp - R
= 29.125 - 8.314 J
= 20.811 J
change in internal energy = n x Cv x Δ T
n is number of moles , Cv is molar heat capacity at constant volume , Δ T is change in temperature
Putting the values
= 20 x 20.811 x 15
= 6243.3 J.