Answer:
=> 572.83 K (299.83°C).
=> 95.86 m^2.
Explanation:
Parameters given are; Water flowing= 13.85 kg/s, temperature of water entering = 54.5°C and the temperature of water going out = 87.8°C, gas flow rate 54,430 kg/h(15.11 kg/s). Temperature of gas coming in = 427°C = 700K, specific heat capacity of hot gas and water = 1.005 kJ/ kg.K and 4.187 KJ/kg. K, overall heat transfer coefficient = Uo = 69.1 W/m^2.K.
Hence;
Mass of hot gas × specific heat capacity of hot gas × change in temperature = mass of water × specific heat capacity of water × change in temperature.
15.11 × 1.005(700K - x ) = 13.85 × 4.187(33.3).
If we solve for x, we will get the value of x to be;
x = 572.83 K (2.99.83°C).
x is the temperature of the exit gas that is 572.83 K(299.83°C).
(b). ∆T = 339.2 - 245.33/ln (339.2/245.33).
∆T = 93.87/ln 1.38.
∆T = 291.521K.
Heat transfer rate= 15.11 × 1.005 × 10^3 (700 - 572.83) = 1931146.394.
heat-transfer area = 1931146.394/69.1 × 291.521.
heat-transfer area= 95.86 m^2.
Answer:
Follows are the explanation to this question:
Explanation:
When the drug is negatively charged, its negative electrolyte is annihilated to just the positive electrode. It is enticed, and it may not have a picture showing the electrode, however, We suppose that electrodes from either side of a skin slice. Its negative electrode will bypass or push thru the skin if in front of the counter terminal this becomes a red-positive electrode.
B. the frogs are a limiting factor for the gnats
the frogs limit the reproduction of the gnats, and therefore with less frogs the gnat population can increase
Answer:
III, IV, and V
Explanation:
The complex [CO(NH3)6]3+ is a diamagnetic complex. It a low spin d^6 complex. Most d^6 complexes are low spin due to the higher crystal field stabilization energy of the low spin over the high spin arrangement.
d^6 metal complexes are known to be octahedral (a coordination number of 6 leads to octahedral geometry). Octahedral complexes does not have geometric isomers rather, may exist as the fac or her stereo isomers.
Answer:
The answer is below
Explanation:
Avogadro stated that "Equal volumes of all gases at the same temperature and pressure contain the same number of molecules". Hence at standard temperature and pressure 1 mole of a gas occupies 22.4 liters of volume.
1 mol = 22.4 liters
Given a gas with 1 L and mass of 1.92 g at STP.
number of moles = 1 L / (22.4 L / mol) = 0.0446 mol
The molar mass = mass of gas / number of moles
molar mass = 1.92 g / 0.0446 mol
molar mass = 43.008 g / mol