Answer:
d. 37 °C
Explanation:
= mass of lump of metal = 250 g
= specific heat of lump of metal = 0.25 cal/g°C
= Initial temperature of lump of metal = 70 °C
= mass of water = 75 g
= specific heat of water = 1 cal/g°C
= Initial temperature of water = 20 °C
= mass of calorimeter = 500 g
= specific heat of calorimeter = 0.10 cal/g°C
= Initial temperature of calorimeter = 20 °C
= Final equilibrium temperature
Using conservation of heat
Heat lost by lump of metal = heat gained by water + heat gained by calorimeter

Answer:
yes independent of the sign or valve of Q
Explanation:
Physics
What is the momentum of a 1.5 × 103 kilogram van that is moving at a velocity of 32 meters/second? A. 46.9 kilogram meters/second B. 4.7 × 103 kilogram meters/second C. 4.85 × 102 kilogram meters/second D. 4.85 × 104 kilogram meters/second
Answer:
To avoid slipping while playing badminton or to increase friction between the shoes and the badminton court or to enhance the grip.
Explanation:
As the question is general so I will try answer it generally.
As badminton court is usually slippery and flat with no or very little friction and while playing badminton, players have to move very fast from place to place.
So, in order to effectively move faster to take the difficult shots with accuracy badminton players increase the friction between their shoes and the badminton court by shuffling resin to their shoes. It helps to enhance the grip.
Answer:
D) 117 rad/s
Explanation:
We can treat this system as a circular motion where the origin is the elbow joint, the ball rotation velocity v is 35 m/s, the rotation radius is r = 0.3m.
As the ball is leaving the pitcher hand at such speed and rotation radius. Its angular velocity is:
