Answer:
20 cm
Explanation:
Te electric potential enery U = kq₁q₂/r were q₁ = 5 nC = 5 × 10⁻⁹ C and q₂ = -2 nC = -2 × 10⁻⁹ C and r = √(x - 2)² + (0 - 0)² +(0 - 0)² = x - 2. U = -0.5 µJ = -0.5 × 10⁻⁶ J, k = 9 × 10⁹ Nm²/C².
So r = kq₁q₂/U
x - 2 = kq₁q₂/U
x = 0.02 + kq₁q₂/U m
x = 0.02 + 9 × 10⁹ Nm²/C² × 5 × 10⁻⁹ C × -2 × 10⁻⁹ C/-0.5 × 10⁻⁶ J
x = 0.02 - 90 × 10⁻⁹ Nm²/-0.5 × 10⁻⁶ J
x = 0.02 + 0.18 = 0.2 m = 20 cm
Answer:
72.98 km
Explanation:
Her displacement is simply the distance from her final position to her initial position.
Now, I've drawn and attached a triangle diagram to depict this her movement.
Point O is her initial starting point.
Point A is the first point she gets to after travelling north while point B is the final point after travelling north east.
From the triangle, the displacement will be the distance OB which is denoted by x and can be solved from cosine rule.
Thus;
x² = 62² + 26² - 2(62 × 26)cos 120
x² = 4520 + 806
x² = 5326
x = √5326
x = 72.98 km
Answer:
Milliliters to Ounces Conversions
some results rounded
mL - fl oz
200.00 6.7628
200.01 6.7631
200.02 6.7635
200.03 6.7638
200.04 6.7642
200.05 6.7645
200.06 6.7648
200.07 6.7652
200.08 6.7655
200.09 6.7658
200.10 6.7662
200.11 6.7665
200.12 6.7669
200.13 6.7672
200.14 6.7675
200.15 6.7679
200.16 6.7682
200.17 6.7686
200.18 6.7689
200.19 6.7692
200.20 6.7696
200.21 6.7699
200.22 6.7702
200.23 6.7706
200.24 6.7709
mL fl oz
200.25 6.7713
200.26 6.7716
200.27 6.7719
200.28 6.7723
200.29 6.7726
200.30 6.7729
200.31 6.7733
200.32 6.7736
200.33 6.7740
200.34 6.7743
200.35 6.7746
200.36 6.7750
200.37 6.7753
200.38 6.7757
200.39 6.7760
200.40 6.7763
200.41 6.7767
200.42 6.7770
200.43 6.7773
200.44 6.7777
200.45 6.7780
200.46 6.7784
200.47 6.7787
200.48 6.7790
200.49 6.7794
mL fl oz
200.50 6.7797
200.51 6.7800
200.52 6.7804
200.53 6.7807
200.54 6.7811
200.55 6.7814
200.56 6.7817
200.57 6.7821
200.58 6.7824
200.59 6.7828
200.60 6.7831
200.61 6.7834
200.62 6.7838
200.63 6.7841
200.64 6.7844
200.65 6.7848
200.66 6.7851
200.67 6.7855
200.68 6.7858
200.69 6.7861
200.70 6.7865
200.71 6.7868
200.72 6.7872
200.73 6.7875
200.74 6.7878
mL fl oz
200.75 6.7882
200.76 6.7885
200.77 6.7888
200.78 6.7892
200.79 6.7895
200.80 6.7899
200.81 6.7902
200.82 6.7905
200.83 6.7909
200.84 6.7912
200.85 6.7915
200.86 6.7919
200.87 6.7922
200.88 6.7926
200.89 6.7929
200.90 6.7932
200.91 6.7936
200.92 6.7939
200.93 6.7943
200.94 6.7946
200.95 6.7949
200.96 6.7953
200.97 6.7956
200.98 6.7959
200.99 6.7963
Explanation:
Answer:
Explanation:
Given:
Steam Mass rate, ms = 1.5 kg/min
= 1.5 kg/min × 1 min/60 sec
= 0.025 kg/s
Air Mass rate, ma = 100 kg/min
= 100 kg/min × 1 min/60 sec
= 1.67 kg/s
A.
Extracting the specific enthalpy and temperature values from property table of “Saturated water – Pressure table” which corresponds to temperature at 0.07 MPa.
xf, quality = 0.9.
Tsat = 89.9°C
hf = 376.57 kJ/kg
hfg = 2283.38 kJ/kg
Using the equation for specific enthalpy,
hi = hf + (hfg × xf)
= 376.57 + (2283.38 × 0.9)
= 2431.552 kJ/kg
The specific enthalpy of the outlet, h2 = hf
= 376.57 kJ/kg
B.
Rate of enthalpy (heat exchange), Q = mass rate, ms × change in specific enthalpy
= ms × (hi - h2)
= 0.025 × (2431.552 - 376.57)
= 0.025 × 2055.042
= 51.37455 kW
= 51.38 kW.
increase the strength of the magnetic field when current flows through the circuit
She can change the arrows so they show current traveling in opposite directions on the sides of the loop.
halfway between the like poles of two magnets, because the field lines bend away and do not enter this area
A generator converts kinetic energy to electrical energy, and a motor converts electrical energy to kinetic energy.
A switch is closed, so the circuit would be complete and unbroken and the lights in the circuit would shine.