Sound waves (m)
water waves (m)
radio waves (e)
ultraviolet (e)
waves in a wheat field (m)
Answer:
-10.9 rad/s²
Explanation:
ω² = ω₀² + 2α(θ - θ₀)
Given:
ω = 13.5 rad/s
ω₀ = 22.0 rad/s
θ - θ₀ = 13.8 rad
(13.5)² = (22.0)² + 2α (13.8)
α = -10.9 rad/s²
Answer:
-20v
Explanation:
Data provided in the question as per the given situation
L = 45 mH
f = 250 Hz
V_o = 20V
Based on the above information, let us assume voltage across inductor be V at t
So,

t = 2 ms
Now
The voltage at time t = 2.0 ms is


= -20 volt
= -20v
We simply solved the above equation so that the correct voltage could come
There are two stages to the flight: acceleration stage and deceleration stage.
m₁ = 200 kg, mass of the rocket
m₂ = 100 kg, mass of fuel
a₁ = 30.0 m/s², upward acceleration when burning fuel
Ignore air resistance and assume g = 9.8 m/s².
Acceleration stage:
The rocket starts from rest, therefore the initial vertical velocity is zero.
The distance traveled is given by
s₁ = (1/2)*(30.0 m/s²)*(30.0 s)² = 13500 m
Deceleration stage (due to gravity):
The initial velocity is u = (30.0 m/s²)*(30 s) = 900 m/s
The initial height is 13500 m
At maximum height, the vertical velocity is zero.
Let s₂ = the extra height traveled. Then
(900 m/s)² - 2*(9.8 m/s²)*(s₂ m) = 0
s₂ = 900²/19.6 = 41326.5 m
The maximum altitude is
s₁+s₂ = 54826.5 m
Answer: 54,826.5 m