Molar mass CaCl₂ = 110.98 g/mol
Number of moles:
1 mole CaCl₂ ---------> 110.98 g
n mole CaCl2 ---------> 85.3 g
n = 85.3 / 110.98
n = 0.7686 moles of CaCl₂
Volume = ?
M = n / V
0.788 = 0.7686 / V
V = 0.7686 / 0.788
V = 0.975 L
hope this helps!
g = 19.6 N/2.2 kg. g = 8.9 m/s2. 7.
The answer:
we should know the meaning of each abbreviation:
ms means millisecond, its value is 10^-3 s
ns means means nanosecond, its value is 10^-9 s
ps means picosecond, its value is 10^-12 s
fs means femtosecond, its value is 1x 10^15 s
<span>Expressions of the quantity 556.2 x 10^-12 are</span>
556.2 x 10^-12 =556.2 ps
556.2 x 10^-12 =556.2 x 10^-9 x 10^-3= 556.2 x 10^-9 ms
556.2 x 10^-12 = 556.2 x 10^-3 x 10^-9 = 556.2 x 10^-3 ns
556.2 x 10^-12 = 556.2 x 10^- 27 x 10^15 = 556.2 x 10^- 27 fs
Answer:
Explanation:
Glucose + ATP → glucose 6-phosphate + ADP The equilibrium constant, Keq, is 7.8 x 102.
In the living E. coli cells,
[ATP] = 7.9 mM;
[ADP] = 1.04 mM,
[glucose] = 2 mM,
[glucose 6-phosphate] = 1 mM.
Determine if the reaction is at equilibrium. If the reaction is not at equilibrium, determine which side the reaction favors in living E. coli cells.
The reaction is given as
Glucose + ATP → glucose 6-phosphate + ADP
Now reaction quotient for given equation above is
![q=\frac{[\text {glucose 6-phosphate}][ADP]}{[Glucose][ATP]}](https://tex.z-dn.net/?f=q%3D%5Cfrac%7B%5B%5Ctext%20%7Bglucose%206-phosphate%7D%5D%5BADP%5D%7D%7B%5BGlucose%5D%5BATP%5D%7D)

so,
⇒ following this criteria the reaction will go towards the right direction ( that is forward reaction is favorable until q = Keq