Ethylene glycol is termed as the primary ingredients in antifreeze.
The ethylene glycol molecular formula is C₂H₆O₂.
Molar mass of C₂H₆O₂ is = (2×12) +(6×1) + (216) = 62g/mol
Now that antifreeze by mass is 50%, then there is 1kg of ethylene glycol which is present in 1kg of water.
ΔTf = Kf×m
ΔTf = depression in the freezing point.
= freezing point of water freezing point of the solution
= O°c - Tf
= -Tf
Kf = depression in freezing constant of water = 1.86°C/m
M is the molarity of the solution.
=(mass/molar mass) mass of solvent in kg
=1000g/62 (g/mol) /1kg
=16.13m
If we plug the value we get
-Tf = 1.86 × 16.13 = 30
Tf = -30°c
Ans: Dilute the solution
Explanation:
To decrease the over-saturation, dilute the solution. Dilution<span> is the process of decreasing the solute's concentration in the </span>solution. It is<span> usually done by mixing with more solvent. In other words, to </span>dilute<span> a </span>solution<span> means to add more solvent without the addition of more solute.</span>
The box is at equilibrium, so the net force on the box is zero (the force of gravity on the box is equal to the force exerted up on the box by the surface on which it rests.)
To pick up the box, our upward force must be greater than the force of gravity on the box (the weight). So, we must lift up the box with a force greater than 98 newtons. :)
Incomplete question.The complete question is here
Determine the torque applied to the shaft of a car that transmits 225 hp and rotates at a rate of 3000 rpm.
Answer:
Torque=0.51 Btu
Explanation:
Given Data
Power=225 hp
Revolutions =3000 rpm
To find
T( torque )=?
Solution
As

As force moves an object through a distance, work is done on the object. Likewise, when a torque rotates an object through an angle, work is done.
So
