Answer:
-10778.95 J heat must be removed in order to form the ice at 15 °C.
Explanation:
Given data:
mass of steam = 25 g
Initial temperature = 118 °C
Final temperature = 15 °C
Heat released = ?
Solution:
Formula:
q = m . c . ΔT
we know that specific heat of water is 4.186 J/g.°C
ΔT = final temperature - initial temperature
ΔT = 15 °C - 118 °C
ΔT = -103 °C
now we will put the values in formula
q = m . c . ΔT
q = 25 g × 4.186 J/g.°C × -103 °C
q = -10778.95 J
so, -10778.95 J heat must be removed in order to form the ice at 15 °C.
Heat
gained in a system can be calculated by multiplying the given mass to the
specific heat capacity of the substance and the temperature difference. It is
expressed as follows:<span>
Heat = mC(T2-T1)</span>
1540 = 200.0 (C)(40 - 20)
<span>
<span>C = 0.385 J / g C</span></span>
<span><span>
</span></span>
<span><span>Hope this answers the question. Have a nice day.</span></span>
Answer: The actual yield of
is 60.0 g
Explanation:-
The balanced chemical reaction :

Mass of
=

According to stoichiometry:
1 mole of
gives = 1 mole of 
1.51 moles of
gives =
moles of 
Theoretical yield of 
Percent yield of
= 



Thus the actual yield of
is 60.0 g
The mass number goes on top, and the atomic number goes on bottom.
Therefore, the answer is C:
40
K
19
The correct steps in lighting a Bunsen burner would be as follows: First, clean the area. Get rid of any flammable substances near the burner. Second, close the air supply Third, turn on the gas supply to the burner. Fourth, use a lighter to light the flame. Fifth, adjust the flow of air to control the flame.