Answer:
F = - 59.375 N
Explanation:
GIVEN DATA:
Initial velocity = 11 m/s
final velocity = 1.5 m/s
let force be F
work done = mass* F = 4*F
we know that
Change in kinetic energy = work done
kinetic energy = 
kinetic energy =
= -237.5 kg m/s2
-237.5 = 4*F
F = - 59.375 N
Answer:
Stabilizing dunes involves multiple actions. Planting vegetation reduces the impact of wind and water. Wooden sand fences can help retain sand and other material needed for a healthy sand dune ecosystem. Footpaths protect dunes from damage from foot traffic.
Explanation:
<span>The formulas are,
v1d1² = v2d2² ........ (1)
h = (v2²-v1²)/2g ...... (2)
Given that,
v1 = 1.71 m/s
we assume that the stream has decreased by a factor
d2 =0.805d1
then,
v1d1² = v2 (0.805d1)²
cancelled both side d1² then we get,
v1 = v2 (0.805)²
v1 = v2 (0.648025)
Sub v1 = 1.71,
1.71 = v2 (0.648025)
v2 = 1.71/0.648025
v2 = 2.638787083831642
v2 = 2.64 m/s
The vertical distance formula,
h = (v2²-v1²)/2g
We know that value of gravity constant is 9.8 m/s²
h = {(2.64)² - (1.71)²)/2(9.8)
h = {(6.9696) - (2.9241)}/19.6
h = (4.0455)/19.6
h = 0.2064030612244898
h = 0.21 cm
Therefore, the vertical distance h = 0.21 cm.</span>
Time taken by the water balloon to reach the bottom will be given as

here we know that


now by the above formula



now in the same time interval we can say the distance moved by it will be


so it will fall at a distance 15.7 m from its initial position
In collision that are categorized as elastic, the total kinetic energy of the system is preserved such that,
KE1 = KE2
The kinetic energy of the system before the collision is solved below.
KE1 = (0.5)(25)(20)² + (0.5)(10g)(15)²
KE1 = 6125 g cm²/s²
This value should also be equal to KE2, which can be calculated using the conditions after the collision.
KE2 = 6125 g cm²/s² = (0.5)(10)(22.1)² + (0.5)(25)(x²)
The value of x from the equation is 17.16 cm/s.
Hence, the answer is 17.16 cm/s.