The formula for computing the orbital time period of a body is given as:
T² = 4π²r³ / GM
where T is the time period, r is the distance between the two bodies, G is the gravitational constant and M is the mass of the body that is being orbited. If we compute this time using SI units, the working is:
9.58 AU is 1.43 x 10¹² meters
T = √[(4*π²*(1.43 x 10¹²)³) / (6.67 × 10⁻¹¹ * 2 x 10³⁰)]
T = 9.30 x 10⁸ seconds which is approximately 29 years
Using the astronomical units, distance is in astronomical units and the mass is in solar masses. In these conditions, the ratio:
4π²/G = 1 so
T² = a³ (since the solar mass of the sun is 1)
T = √(9.58)³
T = 27 years
Given: Energy E = 5.53 X 10⁻¹⁷ J; Velocity of light c = 2.998 x 10⁸ m/s
Planck's constant h = 6.63 x 10⁻³⁴ J.s
Required: Frequency f = ?
Formula: E = hc/λ and Frequency f = V/λ
λ = (6.63 x 10⁻³⁴ J.s)(2.998 X 10⁸ m/s)/(5.53 x 10⁻¹⁷ J)
λ = 3.59 X 10⁻⁹ m
For Frequency f = ?
f = c/λ
f = 2.998 x 10⁸ m/s/3.59 x 10⁻⁹m
f = 8.35 x 10¹⁶ Hz
Answer:
d. a=−k/mx
Explanation:
To know what is the correct expression for the acceleration you take into account the second Newton law, that is:
( 1 )
next, you equal the expression ( 1 ) to the force in a mass-string system, that is F=-kx.

hence, the acceleration is:
d. a=−kmx
Answer:
Stars live to long to be observed from birth to death
Explanation:
The life expectancy of a star are millions of years compared to that of human thereby making it difficult to study the life path and activities of the stars till the point of extinction. This brought about scientist studying different star with different ages in order to answer their burning question on formation of stars which is called the figuring out process(stellar activity) and this makes it difficult and tedious.