Answer:
88.8 minutes
Explanation:
Graham's law of diffusion relates rate of difusion by the following formula
Rate1 / rate 2 = √( Mass of argon / Mass of Neon)
Where rate = volume divided by time
Rate 1 = 10 ml / t1
Rate 2 = 10 ml / t2
Rate 1/ rate 2 = 10 ml / t1 ÷ 10 ml/ t2 = t2/ t1
t2/t1 = √(Mass of argon / mass of Neon) = √( 39.984/20.179)
125 / t1 = 1.4026
t1 = 125 / 1.4026 = 88.8 minutes
It’s the BOA not the dog or kangaroo
Answer:
Energy would be absorbed.
Explanation:
Lattice energy is defined as the energy required to break apart an ionic solid and convert its component atoms into gaseous ions. That is what you're doing in:
KCl (s) → K⁺(g) + Cl⁻(g)
The energy you require to obtain this reaction is 701 kJ/mol. As the value is positive, <em>energy would be absorbed.</em>
<em />
I hope it helps!
Explanation:
Below is an attachment containing the solution.
B. Electrical energy is produced from oxidation reactions.
I don't have an explanation for this though. Do you need one? I can probably look it up.