Answer:
with 0.10 level of significance the P-VALUE that would be used in the hypothesis claim is 0.05%
Step-by-step explanation:
In hypothesis testing in statistics, we can say that the p-value is a probability of obtaining test results when we assume that the null hypothesis is correct.
The p-value is the probability that the null hypothesis is true.
A p-value less than or equals to 0.05 is statistically significant. It shows strong evidence against the null hypothesis, meaning there is less than a 5% probability the null is correct and clearly we can say that the results are random.
Substitute y for 10 in the equation and solve using these steps:
10=4x+2
1) Minus 2 from both sides
8=4x
2) Divide both sides by 4 (the coefficient of x)
2=x
The value of x is 2 and we can check this by substituting it back into the original equation, 10 = (4×2)+2.
Answer:
1 mile = 15 seconds
Step-by-step explanation:
3 minutes and 15 seconds = 3 min + 15 sec
1 minute = 60 seconds
15 seconds =15/60 = 0,25 min
then
3minutes and 15 seconds = 3.25 minutes
13miles in 3 minutes and 15 seconds
= 13 miles / 3.25 minutes
= 4 miles / 1 minute
every minute Jose ran 4 miles
then:
4 miles is a 1 minute
1 mile is a T minutes
T = 1*1/4
T = 1/4 minute
1 minute = 60 secomds
1/4 minute = 60*1/4 = 60/4 = 15 seconds