what's up
Seek understand, to be understood!
To get the answer we need the formula or source.
The question in another way if 4cm=1.2km, what is the 10cm=--------
first, you have to use the crisscross.
4cm=1.2km
10cm= x it is variable
then, 4xx= 1.2kmx10cm
4x=12km
4x/4= 12/4
x=3km
Answer:
There is a 2.28% probability that it takes less than one minute to find a parking space. Since this probability is smaller than 5%, you would be surprised to find a parking space so fast.
Step-by-step explanation:
Problems of normally distributed samples can be solved using the z-score formula.
In a set with mean
and standard deviation
, the zscore of a measure X is given by

After finding the Z-score, we look at the z-score table and find the p-value associated with this z-score. This p-value is the probability that the value of the measure is smaller than X.
Also, a probability is unusual if it is lesser than 5%. If it is unusual, it is surprising.
In this problem:
The length of time it takes to find a parking space at 9 A.M. follows a normal distribution with a mean of 7 minutes and a standard deviation of 3 minutes, so
.
We need to find the probability that it takes less than one minute to find a parking space.
So we need to find the pvalue of Z when 



has a pvalue of 0.0228.
There is a 2.28% probability that it takes less than one minute to find a parking space. Since this probability is smaller than 5%, you would be surprised to find a parking space so fast.
Answer:
18,354 - 4,672= 13,682
Step-by-step explanation:
I'm not sure what you meant but above is the answer of what I think you were asking.