Answer:
a. 
b. 
Explanation:
The inertia can be find using
a.





now to find the torsion constant can use knowing the period of the balance
b.
T=0.5 s

Solve to K'


Answer:

Explanation:
According to the statement of the problems, the following identity exists:


After some algebraic handling, the ratio is obtained:


Answer:
The formula to calculate velocity in this case:
v = v0 + at
=> a = (v - v0)/t
= (50 - 0)/4
= 50/4 = 12.5 (m/s2)
Hope this helps!
:)
Answer:
The inducerd emf is 1.08 V
Solution:
As per the question:
Altitude of the satellite, H = 400 km
Length of the antenna, l = 1.76 m
Magnetic field, B = 
Now,
When a conducting rod moves in a uniform magnetic field linearly with velocity, v, then the potential difference due to its motion is given by:

Here, velocity v is perpendicular to the rod
Thus
e = lvB (1)
For the orbital velocity of the satellite at an altitude, H:

where
G = Gravitational constant
= mass of earth
= radius of earth

Using this value value in eqn (1):
