Answer:
120V
Explanation:
Given parameters:
Current = 6A
Resistance = 20Ω
Unknown:
Voltage = ?
Solution:
According to ohms law;
V = IR
Where V is the voltage
I is the current
R is the resistance
Now, insert the parameters and solve;
V = 6 x 20 = 120V
Answer:
100 meters, 54.5 East of North or 125.5 North of East.
Explanation:
Try drawing it out to get a better visual. Make sure that when you draw the arrows that you make a scale (for example: 1 cm = 10 meters). After drawing it out, draw a line from the origin/starting point and connect it to the end point from the "75 m west" arrow. Then, measure the line you drew and convert it back into meters. Lastly, measure the angle.
Answer:
Explanation:
Given that,
A light bulb has a resistance of 2.9ohms
R = 2.9 ohms
And a battery of 1.5V is applied
V = 1.5 V
We want to find the rate of energy transformed
First we need to know what rate of energy is
Rate of energy implies that we want to find power. Power is the rate at which work is done
P = Workdone / time
Then,
In electronic, the power dissipated by a resistor is given as
P = V² / R
P = 1.5² / 2.9
P = 0.7759 W
P ≈ 0.776 W
So, the rate at which electrical energy transformed in the lightbulb is 0.776 Watts
Answer:
Distance between peak height (vertically) of projectile and mountain height = (2975.2 - 1800) = 1175.2 m
Distance between where the projectile lands and ship B = (3188.8 - 3110) = 8.8 m
Explanation:
Given the velocity and angle of shot of the projectile, one can calculate the range and maximum height attained by the projectile.
H = (v₀² Sin²θ)/2g
v₀ = initial velocity of projectile = 2.50 × 10² m/s = 250 m/s
θ = 75°, g = 9.8 m/s²
H = 250² (Sin² 75)/(2 × 9.8) = 2975.2 m
Range of projectile
R = v₀² (sin2θ)/g
R = 250² (sin2×75)/9.8
R = 250² (sin 150)/9.8 = 3188.8 m
Height of mountain = 1.80 × 10³ = 1800 m
Maximum height of projectile = 2975.2 m
Distance between peak height (vertically) of projectile and mountain height = 2975.2 - 1800 = 1175.2 m
Distance of ship B from ship A = 2.5 × 10³ + 6.1 × 10² = 2500 + 610 = 3110 m
Range of projectile = 3188.8 m
Distance between where the projectile lands and ship B = 3188.8 - 3110 = 8.8 m