Answer: 128 mL
Explanation: 120mL/300k=v2/320k
The answer is:
the molarity = 50 moles/liters
The explanation:
when the molarity is = the number of moles / volume per liters.
and when the number of moles =2.5 moles
and the volume per liters = 0.05 L
so by substitution:
the molarity = 2.5moles/0.05L
= 50 moles /L
MARK ME BRAINLIEST PLEASE!!!!!!!!!
<h2>The answers are

and

</h2>
Explanation:
Given -
a) The molecular formula of ethylene glycol -

∴ The empirical formula of ethylene glycol will be -

Given -
b) The molecular formula of per-oxo-disulfuric acid (a compound used in bleaching agents) -

∴ The empirical formula of per-oxo-disulfuric acid will be -

Hence, the answers are
and
.
How it looks. basically the thing that tells you how it change. for example if an ice cube was melted (heat), it only changed physically not chemically as the h20 molecules are still there. however lets say you burn woos— you cant get that would back. its ash now and it has changed chemically.
Answer:
It take 3.5 *10² min
Explanation:
Step 1: Data given
Mass of the nickel = 29.6 grams
4.7A
Step 2: The balanced equation
Ni2+ (aq- +2e- → Ni(s)
Step 3: Calculate time
W = (ItA)/(n*F)
⇒ W = weight of plated metal in grams = 29.6
⇒ I = current in coulombs per second.
= 4.7
⇒ t = time in seconds.
⇒ A = atomic weight of the metal in grams per mole. = 58.69
⇒ n = valence of dissolved metal in solution in equivalents per mole. = 2
⇒ F = Faraday's constant in coulombs per equivalent. F = 96,485.309 coulombs/equivalent.
29.6 = (4.7 * t * 58.69)/(2*96485309)
t = 20707 seconds
t =345 minutes = 3.5 * 10² min
It take 3.5 *10² min