In 1 mole of
, there are 3 moles of ions, 1 mole of Ca^{2+} and 2 mole of
.

Molar mass of
is 110.98 g/mol. Calculating number of moles from given mass as follows:

Thus, number of moles of ions will be
.
Since, 1 mole of any substance has
units of that substance where
is Avogadro's number.
Thus, 9.38 mol of ions will have
number of ions.
Therefore, total number of ions in 347 g of
is
.
Answer:
The kinetic increases by 48.84 %
Explanation:
The expression for the kinetic energy is:-

Where, m is the mass of the object
v is the velocity of the object
Let the new velocity is:- v'
v is increased by 22 %. Thus, v' = 1.22 v
So, the new kinetic energy is:-

<u>Thus, the kinetic increases by 48.84 %</u>
Answer:
∇T = -32°C
Explanation:
T1 = 45°C
T2 = 13°C
∇T =?
∇T = change in temperature = final temperature - initial temperature
∇T = T2 - T1
∇T = 13 - 45
∇T = -32°C
The change in temperature is -32°C
Hello!
The
dissociation reaction of HNO₃ is the following:
HNO₃ → H⁺ + NO₃⁻This is a strong acid, so the concentration of HNO₃ would be the same as the concentration of H⁺. The formula for pH is the following:
![pH=-log([H_3O^{+}])=-log(0,75M)=0,12](https://tex.z-dn.net/?f=pH%3D-log%28%5BH_3O%5E%7B%2B%7D%5D%29%3D-log%280%2C75M%29%3D0%2C12)
So, the pH would be
0,12Have a nice day!
Answer: not to be rude but who is Miley partridge? If she is a friend then u r a kind hearted person
Explanation: