Answer:
sunspots are storms on the Suns surface
Sunspots are marked by intense magnetic activity
Sunspots produce solar flares and hot gassy ejections.
Sunspots can affect Earth’s climate.
Explanation:
I just did this lesson
Answer:
625000 N/ m
Explanation:
m= 20 kg
v= 30 m/s
x= 12 cm
k = ?
Here when the mass when hits at spring its speed is
Vi= 30 m/s
Finally it comes to rest after compressing for 12 cm
i-e Vf = 0 m/s
Distance= S= 12 cm = 0.12 m
using
2aS= Vf2 - Vi2
==> 2a ×0.12 = o- 30 × 30
==> a = 900 ÷ 0.24 = 3750 m/sec2
Now we know;
F = ma
F= -Kx
==> ma= -kx
==> 20 × 3750 = -K × 0.12
==> k = 625000 N/ m
Answer:
1.
Firstly removing off one strip and it leaves electrons behind, so the strip becomes positively charged.
2. The roll however is not negatively charged because it is "earthed " by the hand holding it, thus excess negatives repel each other away through the hand.
3.Tearing off the next strip and once more it leaves electrons behind, the new strip is also positively charged and will repel the first strip.
4. Then, tear two strips apart and one will leave electrons behind on the other. Meaning that one strip is positive and the other is negative and they will attract each other.
The solution for this problem would be:(10 - 500x) / (5 - x)
so start by doing:
x(5*50*2) - xV + 5V = 0.02(5*50*2)
500x - xV + 5V = 10
V(5 - x) = 10 - 500x
V = (10 - 500x) / (5 - x)
(V stands for the volume, but leaves us with the expression for x)
increase the strength of the magnetic field when current flows through the circuit
She can change the arrows so they show current traveling in opposite directions on the sides of the loop.
halfway between the like poles of two magnets, because the field lines bend away and do not enter this area
A generator converts kinetic energy to electrical energy, and a motor converts electrical energy to kinetic energy.
A switch is closed, so the circuit would be complete and unbroken and the lights in the circuit would shine.