The first law of thermodynamics says that the variation of internal energy of a system is given by:

where Q is the heat delivered by the system, while W is the work done on the system.
We must be careful with the signs here. The sign convention generally used is:
Q positive = Q absorbed by the system
Q negative = Q delivered by the system
W positive = W done on the system
W negative = W done by the system
So, in our problem, the heat is negative because it is releaed by the system:
Q=-1275 J
while the work is positive because it is performed by the surrounding on the system:
W=+855 J
So, the variation of internal energy of the system is
It would be a really bad idea to eat the snow because you obviously are trying to stay warm right? Well, the best thing to do is melt the snow. However, the process of melting the snow would have a few complications as well. But yes, the latter idea (drinking the snow) is a better idea (not the best).
Answer:
The ball will have an upward velocity of 6 m/s at a height of 5.51 m.
Explanation:
Hi there!
The equations of height and velocity of the ball are the following:
y = y0 + v0 · t + 1/2 · g · t²
v = v0 + g · t
Where:
y = height at time t.
y0 = initial height.
v0 = initial velocity.
t = time.
g = acceleration due to gravity (-9.81 m/s² considering the upward direction as positive).
v = velocity of the ball at time t.
Placing the origin at the throwing point, y0 = 0.
Let´s use the equation of velocity to obtain the time at which the velocity is 12.0 m/s / 2 = 6.00 m/s.
v = v0 + g · t
6.00 m/s = 12.0 m/s -9.81 m/s² · t
(6.00 - 12.0)m/s / -9.81 m/s² = t
t = 0.612 s
Now, let´s calculate the height of the baseball at that time:
y = y0 + v0 · t + 1/2 · g · t² (y0 = 0)
y = 12.0 m/s · 0.612 s - 1/2 · 9.81 m/s² · (0.612 s)²
y = 5.51 m
The ball will have an upward velocity of 6 m/s at a height of 5.51 m.
Have a nice day!
Answer:
The speed of bullet and wooden bock coupled together, V = 22.22 m/s
Explanation:
Given that,
Mass of the bullet, m = 0.04 Kg
Mass of the wooden block, M = 0.5 Kg
The initial velocity of the bullet, u = 300 m/s
The initial velocity of the wooden block, U = 0 m/s
The final velocity of the bullet and wooden bock coupled together, V = 0 m/s
According to the conservation of linear momentum, the total momentum of the body after impact is equal to the total momentum before impact.
Therefore,
mV + MV = mu + MU
V(m+M) = mu
V = mu/(m+M)
Substituting the values in the above equation,
V = 0.04 Kg x 300 m/s / (0.04 Kg+ 0.5 Kg)
= 22.22 m/s
Hence, the speed of bullet and wooden bock coupled together, V = 22.22 m/s
Answer:
The height of the wave is determined by the wind strength and fetch.
Explanation:
The height of the wave is determined by the wind strength and fetch.
The more the strength and the more the fetch size the more will be the height of the wave.
Remember as the wave approaches the coast its wavelength decreases and the wave height increases, whereas when the wave goes away from the coast its wavelength increases and height decreases.