Answer:
is this phsyics teacher, is he good i-
Explanation:
M1 descending
−m1g + T = m1a
m2 ascending
m2g − T = m2a
this gives :
(m2 − m1)g = (m1 + m2)a
a =
(m2 − m1)g/m1 + m2
= (5.60 − 2)/(2 + 5.60) x 9.81
= = 4.65m/s^2
Answer:
A) 
B) 
Explanation:
Given:
- temperature of air,

- temperature of lungs,

- specific Heat exchanged from the lungs ,

- specific heat of air,

- mass of 1 L air,

- breath rate,

A)
Now,
amount of heat needed to warm the air of lungs to the body temperature:



B)
Amount of heat lost per hour:
<u>No. of breaths per hour:</u>



<u>Now the total loss of energy in 1 hr.:</u>



First, we get the difference between the kinetic energies such that,
difference = (220J - 120J)
difference = 100 J
The difference in kinetic energy is the equivalent of the potential energy which is calculated through the equation,
PE = mgh
To calculate for the height, we derive the equation in a form,
h = PE/mg
The product of the mass and acceleration due to gravity is the weight.
h = (100 J) / (5 N)
h = 20 m
<em>Hence, the answer is 20 m. </em>
Thank you for posting your question here at brainly. Below is the answer:
sum of Mc = 0 = -Ay(4.2 + 3cos(59)) + (275)(2.1 + 3cos(59)) + M
<span>- Ay = (M + (275*(2.1 + 3cos(59)))/(4.2 + 3cos(59)) </span>
<span>sum of Ma = 0 = (-275)(2.1) - Cy(4.2 + 3cos(59)) + M </span>
<span>- Cy = (M - (275*2.1))/(4.2 + 3cos(59)) </span>
<span>Ay + Cy = 275 = ((M+1002.41)+(M-577.5))/(5.745) </span>
<span>= (2M + 424.91)/(5.745) </span>
<span>M = ((275*5.745) - 424.91)/2 </span>
<span>= 577.483 which rounds off to 577 </span>
<span>Is it maybe supposed to be Ay - Cy = 275</span>