Since the two waves have equal amplitudes, if the crest of one wave
meets the trough of the other one, they'll add to produce a level of zero
at that location.
Answer:
0.22m/s
Explanation:
The total momentum of the System is conserved. Total momentum of the system before the collision is equal to the total momentum of the system after collision. The total momentum is the sum of individual momentum of all the objects in that system.
momentum of an object = mass* velocity
Total Momentum before collision = 0.2*0.3 + 0.1*0.1= 0.07 kg⋅m/s;
Total momentum after collision = 0.1*0.26 + 0.2*x = 0.07;
Solve for x.
Answer:
V₁ = 5.6 m/s
V₂ = 7.2 m/s
V₃ = 8.8 m/s
Explanation:
Average velocity: Average velocity can be defined as the ratio of the total displacement to the total time taken. The S.I unit of Average velocity is m/s.
For the first 2 s,
V₁ = Δd₁/t
Where V₁ = Average velocity for the first 2 s
Where Δd₁= distance, t = time
Δd₁ = 25.6-14.4 = 11.2 m t = 2 s
V₁ = 11.2/2
V₁ = 5.6 m/s
For the second 2 s,
V₂ =Δd₂/t
Where V₂ = average velocity for the second 2 s.
Δd₂= 40-25.6 = 14.4 m, t= 2 s
V₂ = 14.4/2
V₂ = 7.2 m/s
For the last 2 seconds,
V₃ =Δd₃/t
Where V₃ = average velocity for the last 2 s
where Δd₃ = 57.6- 40 = 17.6 m, t = 2 s
V₃ = 17.6/2
V₃ = 8.8 m/s.
Answer:
Explanation:
Given
Velocity of jet relative to the carrier
Velocity of jet carrier to the wind
Velocity of wind
Length of runway=126 m



thus
=20.11+8.94=29.05
=29.05+45=74.05 m/s
to find acceleration

here u=0,v=74.05 m/s

case -2
Velocity of jet relative to the carrier
Velocity of jet carrier to the wind
Velocity of wind
Length of runway=126 m

here u=0,v=77.7 m/s
