X represents the elapsed time in hours.y represents the speed in miles per hour.
the equation: y = -1.5 * x + 8
the equation to model this is y = -1.5 * x + 8 - 3
simplify this to get y = -1.5 * x + 5.
She will be traveling at a net speed of 0 miles per hour in 3 and 1/3 hours.
The graph is the attached photo.
-13 and -14
They both are consecutive negative integers that multiply to 182.
If you would like to write (13/15) / (7/10) in the simplest form, you can calculate this using the following steps:
(13/15) / (7/10) = <span>(13/15) * (10/7) = (13 * 2) / (3 * 7) = 26/21 = 1 5/21
</span>
The correct result would be <span>26/21.</span>
Answer:
β = (-0.19 dB).
Step-by-step explanation:
The formula which is used to calculate the decibel level of a sound is given by :

I is intensity of the sound of a ticking clock
watts per square meter
Since, 
The intensity of a monster truck is converted into per square meter as follows:

So, Decibal level is :

So, the decibel level of the sound of a ticking clock is (-0.19 dB).
So the new total is:
9 * (44*.8) since the 20% discount means you only pay 80% of the original $44 per item