Answer:
the answer is 0.4588162459
Explanation:
1 mole = 0.010195916576195
= 45 ×"
A.S OLOS kkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkll
Answer:
0.077 M
Explanation:
Data Given :
The concentration of half normal (NaCl) saline = 0.45g / 100 g
So,
Volume of Solution = 100 g = 100 mL
Volume of Solution in Liter = 100 mL / 1000
Volume of Solution = 0.1 L
molar mass of NaCl = 58.44 g/mol
Molarity:
Molarity is the representation of the solution. It is amount of solute in moles per liter of solution and represented by M
Formula used for Molarity
M = moles of solute / Liter of solution . . . . . . . . . . (1)
Now to find number of moles of Nacl
no. of moles of NaCl = mass of NaCl / molar mass
no. of moles of NaCl = 0.45g / 58.44 g/mol
no. of moles of NaCl = 0.0077 g
Put values in the eq (1)
M = moles of solute / Liter of solution . . . . . . . . . . (1)
M = 0.0077 g / 0.1 L
M = 0.077 M
So the molarity of half-normal saline solution (0.45% NaCl) = 0.077 M
Answer:
The percent yield of this reaction is 70%
Explanation:
The reaction is: N₂ + 3H₂ → 2NH₃
We only have the mass of H₂, so we assume that N₂ is in excess
We convert the mass to moles, to work with the reaction:
450 g . 1mol / 2 g = 225 moles
Ratio is 2:3. 3 moles of H₂ can produce 2 moles of ammonia
Therefore 225 moles of H₂ will produce (225 .2)/ 3 = 150 moles
This is the 100% yield reaction → We convert the moles of NH₃ to mass
150 mol . 17g /1mol = 2550 g
Percent yield = (Produced yield/Theoretical yield) .100
Percent yield = (1575g/2550g) . 100 = 70%
Answer:
See explanation
Explanation:
A flammable solvent refers to a solvent that catches fire easily. The precautions to be taken when working with flammable solvents are;
1) heat the solvent at a low to medium hot plate setting.
2) if you need to boil the solvent, use a condenser rather than a flask or beaker without a cover.
3) make sure that the hotplate is larger than the vessel containing the mixture that is being heated.
4) do not use strong oxidizing agents