Answer:
A. 39.2 m/s
B. 78.4 m
Explanation:
Data obtained from the question include:
Time (t) = 4 s
Acceleration due to gravity (g) = 9.8 m/s²
A. Determination of the brick's velocity.
Time (t) = 4 s
Acceleration due to gravity (g) = 9.8 m/s²
Velocity (v) =?
v = gt
v = 4 × 9.8
v = 39.2 m/s
Thus, the brick's velocity after 4 s is 39.2 m/s
B. Determination of how far the brick fall in 4 s.
Time (t) = 4 s
Acceleration due to gravity (g) = 9.8 m/s²
Height (h) =?
h = ½gt²
h = ½ × 9.8 × 4²
h = 4.9 × 16
h = 78.4 m
Thus, the brick fall 78.4 m during the time.
I'm not quite sure what happens to Fay so I didn't finish but hope it helps
Answer:
Explanation:
Let the magnetic field be B = B₁i + B₂j + B₃k
Force = I ( L x B ) , I is current , L is length and B is magnetic field .
In the first case
force = - 2.3 j N
L = 2.5 i
puting the values in the equation above
- 2.3 j = 8 [ 2.5 i x ( B₁i + B₂j + B₃k )]
= - 20 B₃ j + 20 B₂ k
comparing LHS and RHS ,
20B₃ = 2.3
B₃ = .115
B₂ = 0
In the second case
L = 2.5 j
Force = I ( L x B )
2.3i−5.6k = 8 ( 2.5 j x (B₁i + B₂j + B₃k )
= - 20 B₁ k + 20B₃ i
2.3i−5.6k = - 20 B₁ k + 20B₃ i
B₃ = .115
B₁ = .28
So magnetic field B = .28 i + .115 B₃
Part A
x component of B = .28 T
Part B
y component of B = 0
Part C
z component of B = .115 T .
Answer:
The correct option is;
The graduate cylinder with more water has more thermal energy because it is holding more water molecules
Explanation:
Given that the thermal energy of the system is the energy possessed by the system by virtue of the increased motion of the particles by virtue of a transfer of heat, when the content of the system is heated
The thermal energy, Q is given by the following equation;
Q = Mass, m × The specific heat capacity, C × The change in temperature, ΔT
Given that the graduated cylinder with more water has more mass and therefore, more water molecules, than the cylinder with less water, the cylinder with more water has more thermal energy.