(a) 3.56 m/s
(b) 11 - 3.72a
(c) t = 5.9 s
(d) -11 m/s
For most of these problems, you're being asked the velocity of the rock as a function of t, while you've been given the position as a function of t. So first calculate the first derivative of the position function using the power rule.
y = 11t - 1.86t^2
y' = 11 - 3.72t
Now that you have the first derivative, it will give you the velocity as a function of t.
(a) Velocity after 2 seconds.
y' = 11 - 3.72t
y' = 11 - 3.72*2 = 11 - 7.44 = 3.56
So the velocity is 3.56 m/s
(b) Velocity after a seconds.
y' = 11 - 3.72t
y' = 11 - 3.72a
So the answer is 11 - 3.72a
(c) Use the quadratic formula to find the zeros for the position function y = 11t-1.86t^2. Roots are t = 0 and t = 5.913978495. The t = 0 is for the moment the rock was thrown, so the answer is t = 5.9 seconds.
(d) Plug in the value of t calculated for (c) into the velocity function, so:
y' = 11 - 3.72a
y' = 11 - 3.72*5.913978495
y' = 11 - 22
y' = -11
So the velocity is -11 m/s which makes sense since the total energy of the rock will remain constant, so it's coming down at the same speed as it was going up.
Answer:
Calcium
Explanation:
Because limestone is mainly calcium carbonate, CaCO3, which when heated breaks down to form calcium oxide and carbon dioxide.
Answer:
The student knows that a chemical reaction has occurred because Liquids 3 and 4 have different properties than Liquids 1 and 2.
Explanation:
I'm really not sure if this is right but I'll try.
The distance that the dog traveled is probably all of the distances added up. I would guess that it's 67 meters in total.
The displacement is a little more tricky but you pretty much have to put a mental map in your head. Since East and West are both 8 meters, they cancel each other out. He travels more southern and that means the displacement is 9 meters south of his original location